wesele w krakowie
wesele w krakowie

O co pytać fotografa ślubnego – czyli o co pytacie najczęściej

O co pytać fotografa ślubnego – to pytanie bardzo często pojawia się na forach i grupach ślubnych. Pracując jako fotograf na ślubie, ba! na niezliczonej już ilości ślubów! spotkałam się z wieloma pytaniami i wątpliwościami, jakie macie. Ślub jest niezwykle ważnym wydarzeniem w Waszym życiu
i wymaga wyjątkowej oprawy i mnóstwa przygotowań. Rozumiem to doskonale, dlatego postanowiłam ułatwić Wam trochę zadanie i rozwiać chociaż część wątpliwości dotyczących naszej pracy
w dniu ślubu. Zdaję sobie sprawę, że to i tak nie wszystko, więc jeśli tylko macie jeszcze jakieś dodatkowe pytania, piszcie śmiało!

1. ILU FOTOGRAFÓW JEST OBECNYCH W DNIU ŚLUBU?

W dniu ślubu macie do dyspozycji jednego lub dwóch fotografów. Dwie wrażliwości. Dwa spojrzenia.

Więcej o nas przeczytacie w dziale o nas

2. JAKI JEST CZAS PRACY FOTOGRAFA W DNIU ŚLUBU?

Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, że fotograf na ślubie jest w stanie w 100% skupić się na Was maksymalnie przez 12 godzin. I to jest czas, którym operujemy w dniu ślubu. Uwierzcie mi, jest to wystarczająco dużo czasu, aby uchwycić istotę tego pięknego dnia i móc powiedzieć z czystym sumieniem, że wykonało się swoją pracę na pełnych obrotach. W tym czasie uchwycimy najpiękniejsze emocje i najważniejsze momenty z dnia Waszego ślubu.

3. W JAKICH CZĘŚCIACH POLSKI FOTOGRAFUJECIE? CZY WYKONUJECIE REPORTAŻE POZA GRANICAMI KRAJU? O CO PYTAĆ FOTOGRAFA ŚLUBNEGO JEŚLI CHODZI O SESJĘ POZA GRANICAMI?

Świat się kurczy. Nie ma dla nas odległości, których nie możemy pokonać! Na codzień jesteśmy w Krakowie, jednak wykonywaliśmy już reportaże zarówno w naszym mieście, jak i w Rzeszowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu… więc nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Nie bójcie się tego, że fotograf jest z innego miasta!

Wykonujemy także reportaże poza granicami kraju. O co pytać fotografa ślubnego w takim przypadku? Przede wszystkim o czas pracy, ilość dni, dojazd, zakwaterowanie, zakres pracy… o wszystko! Jeśli jesteście takim reportażem zainteresowani, koniecznie do nas napiszcie kontakt

4. CZY POBIERACIE OPŁATY ZA DOJAZD?

Jeśli ślub odbywa się na terenie Polski, nie musicie martwić się kosztami dojazdu. Jeśli jest ona poza granicami kraju, wtedy koszty ustalane są indywidualnie.

5. CO ZAWIERA CENA REPORTAŻU?

Z tym pytanie spotykam się zdecydowanie najczęściej i trudno się temu dziwić :) Każda Para Młoda chce dokładnie wiedzieć, co dostanie w pakiecie. U nas jest jeden podstawowy pakiet, na który składają się:

– jeden lub dwóch fotografów

– dzień reportażowy (12 godzin)

– galeria internetowa zabezpieczona hasłem (Goście mogą pobierać z niej zdjęcia)

– sesja narzeczeńska

– maksymalnie półgodzinna sesja w dniu ślubu (dla chętnych ;-) )

– opcjonalnie fotoalbum

6. ILE ZDJĘĆ OTRZYMAMY?

I to jest właśnie to pytanie, na które nigdy nie potrafię odpowiedzieć. Jeśli bierzemy pod uwagę pełen dzień reportażowy (12 godzin), minimalna ilość zdjęć, którą otrzymacie, to 500. Często jest to dużo więcej, ale wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak duże jest wesele i co się na nim dzieje :)

7. CO Z SESJĄ PLENEROWĄ INNEGO DNIA?

Sesja plenerowa innego dnia nie jest wliczona w cenę reportażu. Oczywiście wykonujemy i takie sesje, niemniej jednak są one dodatkowo płatne. Umawiamy się wtedy w inny dzień i jedziemy tam, gdzie chcecie. Miejsce wybieramy wspólnie bazując na tym, co mi opowiecie o sobie i w jakich klimatach się dobrze czujecie.

Ale… zastanówcie się, czy aby na pewno potrzebujecie dodatkowej sesji? Często wystarczy godzina w ciągu dnia ślubu, aby zrobić niezapomnianą sesję ślubną! Jeśli bierzecie ślub w malowniczym miejscu, nie bójcie się zostawić na kilka chwil gości – oni sobie świetnie poradzą. A emocji z dnia ślubu nie powtórzymy już żadnego innego dnia! Owszem, kochać się będziecie nadal ;-) Ale wzruszenia i tego błysku z oku nie da się już odtworzyć. Dlatego gorąco Was zachęcam do tego, żebyśmy próbowali robić takie plenery w dniu ślubu. Nie wiążą się one z dodatkową opłatą, a są doskonałą okazją do tego, żeby na chwilę ochłonąć i zrzucić z siebie emocje.

8. JAK DŁUGO BĘDZIEMY CZEKAĆ NA ZDJĘCIA?

Przez ostatnie sezony ślubne doszłam już do takiego systemu pracy, że zdjęcia ze ślubu otrzymujecie maksymalnie 30 dni po ślubie. Zdjęcia z pleneru, jeśli wykonujemy go innego dnia, dostajecie także do 30 dni od daty pleneru. Do tego dochodzi album, ale o nim za chwilę…

9. CZY WYKONUJESZ ALBUMY? O CO PYTAĆ FOTOGRAFA ŚLUBNEGO W KWESTII ALBUMÓW?

Oczywiście! Lubię, kiedy moje Pary Młode mają namacalny dowód ze swojego ślubu :) Albumy wykonuję w rewelacyjnej firmie, która nie produkuje ich na masową skalę, dzięki temu mam gwarancję, że każdy z nich jest dopieszczony i producent podchodzi do każdego z nich bardzo indywidualnie.

Czas oczekiwania na album wynosi zazwyczaj miesiąc od momentu zamówienia.

Jeśli zastanawiacie się, o co pytać fotografa ślubnego w kwestii albumów – przede wszystkim o ilość albumów, stron, rozkładówek, zdjęć. Kto wybiera zdjęcia? Ile się czeka na album? Czy macie wpływ na szatę graficzną? Czy jest możliwość zamówienia albumów dodatkowych, np. dla Rodziców?

Jeśli chodzi o nas, to chcemy, aby album był wyjątkowy. Dlatego macie wpływ na wszystko – od okładki po zdjęcia w środku.

10. KTO WYBIERA ZDJĘCIA DO ALBUMU?

Różne miałam systemy pracy. Najpierw zdjęcia wybierałam ja. Potem wybieraliśmy z Parą Młodą pół na pół, co nie miało ładu i składu… Później sugerowałam, które zdjęcia mogłyby się znaleźć w albumie. I po tych wszystkich eksperymentach dorosłam do tego, żeby to Pary Młode wybierały zdjęcia, które chcą mieć w albumie. To pamiątka na resztę życia! Więc Wy i tylko Wy decydujecie o tym, co się znajdzie w takim albumie. Oprócz zdjęć wybieracie kolor stron (czarny/ biały), rodzaj i kolor okładki, grawer… To jest Wasza pamiątka :)

11. JAK MOŻEMY ZAREZERWOWAĆ TERMIN?

Potwierdzeniem rezerwacji terminu jest podpisanie umowy i opłacenie zadatku. Jeśli mamy taką możliwość, spotykamy się osobiście. Wtedy przy kawie rozmawiamy, rozwiewamy wzajemne wątpliwości i podpisujemy umowę ;-) Jednak wiele moich Par mieszka poza Krakowem, a nawet poza granicami Polski. Wtedy kontaktujemy się albo za pomocą maila albo Skype. Umowę przesyłam także drogą mailową. Kiedy odeślecie mi ją podpisaną, a ja zaksięguję płatność od Was, wtedy macie pewność, że Waszego terminu nikt Wam już nie zabierze :)

12. JAK PODZIELONA JEST PŁATNOŚĆ?

Płatność za usługę podzielona jest na trzy raty. Zadatek płatny jest do 3 dni od podpisania umowy. Druga rata płatna jest przed ślubem, natomiast trzecia już po ślubie.

Jeśli dotarliście do końca – gratuluję :) O co pytać fotografa ślubnego ? – odpowiedź jest prosta – o wszystko, co jest dla Was ważne i wiąże się z pracą fotografa w dniu ślubu. Zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpałam ilości pytań. Jeśli więc macie jeszcze jakieś, nie bójcie się ich zadawać. Fotograf na ślubie musi współgrać z Wami i spełnić Wasze oczekiwania. Jest to istotne, więc nie obawiajcie się pytać.

1. Przetwarzamy następujące dane osobowe: Imię, Nazwisko, adres e-mail, numer telefonu
2. Administratorem danych osobowych jest Piotr Ciepiela Solid-Technik, 30-798 Kraków, ul. Malachitowa 11/13, NIP 8661479446
3. Dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie skierowane przy użyciu formularza kontaktowego.
4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak wyrażenia zgody na przetwarzanie danych uniemożliwia świadczenie w/w usługi.
5. Dane osobowe będą przechowywane przez okres roku od daty wysłania zapytania.
6. Przysługuje Panu/Pani prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych,
7. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.